Blog

Odkud djs stahují hudbu a kde hledají novinky?


Hledání nových skladeb a objevování zatím neznámých producentů je jedna z cest jak se svým playlistem zaujmout v té záplavě ostatních dj setů, které zní jako přes kopírák. Kde hledat čerstvá jména a zjistit, které tracky hrát ještě předtím, než se objeví v tracklistu každého dje z Horní Dolní?

Žijeme v době streamovacích platforem. Hudbu už skoro nikdo nestahuje, ale drtivá většina djs však spoléhá na staré dobré MP3 a WAV soubory. Pokud možno hrajte tu nejlepší kvalitu tzn. WAV. Jestli máte jen MP3, tak se ujistěte, že v informacích o souborech naleznete přenosovou rychlost 320 kb/s. Nehrajte tracky, které mají přenosovou rychlost nižší (!). Možná vám na domácím stereo soundsystému od Genius nepřijde rozdíl, ale rozhodně ho uslyšíte, až budete skladbu hrát na větším zvuku v klubu nebo na kvalitních reproduktorech.

Pozor! Někdy se může stát, že přenosová rychlost je jen ručně přepsaná. Pokud velikost souboru je podezřele nižší, než ostatní stejně dlouhé skladby, pravděpodobně se jedná o nízkou kvalitu.

Beatport

Tohle by měla být záložka číslo jedna v prohlížeči každého dje. Jde o největší eshop s hudbou primárně určenou pro djs. Přehledné řazení podle stylu, pravidelné výběry zajímavých skladeb od zaměstnanců Beatportu nebo od známých djs a producentů, exkluzivní release skladeb, přehled nejprodávanějších aktuálních tracků a odebírání novinek přímo od umělce nebo labelu. Kombinace, která dělá z Beatportu asi nejlepší e-shop s hudbou. Tomu taky odpovídají o trochu vyšší ceny oproti jiným obchodům.

Spotify playlisty

Každý žánr bude mít na Spotify pravděpodobně stovky playlistů vytvořené samotnými fanoušky nebo přímo umělci. Najděte si ten, který se aktualizuje alespoň jednou za měsíc. Čím častější aktualizace tím dříve se k vám novinky dostanou.

ČÍST DALŠÍ  11 důvodů, proč si stále nahrávat DJ sety

Hypeddit

Jde o stránku, kde producenti dávají své skladby ke stažení zdarma. Často jsou to skladby které nebyly dost dobré aby šly do klasického prodeje nebo neoficiální remixy (tzv. bootleg) nebo mashupy. Skladby je možné filtrovat podle žánrů. I přesto, že jde o “Béčkové” výtvory narazíte zde na kvalitní hudbu a objevíte nová producentská jména.

Shazam

Tuhle appku má v mobilu asi každý, ale věděli jste, že Shazam má i vlastní žebříčky nehledanějšch skladeb za poslední týden? Rozdělení podle žánrů je sice dost obecné a top tracky ze specifických subžánrů zde nenajdete, ale aktuální trendy se dají pěkně vypozorovat.

Djs sety, rádia a podcasty

Trávit hodiny u pc hledáním novinek může být časově náročné. Posloucháním dj setů spojíte příjemné s užitečným. Poslechnete si svého oblíbeného dje a zároveň můžete narazit na klenot v jeho playlistu. To samé platí o rádiových shows a podcastech

Producenti

Asi nejpřímější zdroj jaký můžete mít je sledovat přímo producenty na jejich sockách. Informace o novinkách tak máte z první ruky a dost možná uslyšíte i ukázky rozdělaných děl přímo ze studia. Producenti dost často spolupracují a podporují ostatní začínající producenty, takže můžete objevit zcela nové jméno.

Mailing list

Zajímalo vás někdy, jak je možné, že nevydanou skladbu hraje určitý okruh djů? Existují mailing listy, do kterého se dostanete, jen když vás tam přidá přímo producent nebo label. Pozor! Pokud vám nějaký producent pošle svou nevydanou, mnohdy ještě nedokončenou skladbu, tak ji NIKDY neposílejte nikomu jinému. Ani ji nehrajte pokud víte, že bude někde záznam vašeho setu. Dělejte to jen se souhlasem producenta nebo labelu.

Věřím, že časem určitě narazíte na originální, kvalitní skladby a producenty, které zatím skoro nikdo nezná. V ten moment se vás možná ostatní budou ptát na název. Nedělejte Zagorku, prostě to prozraďte a pomáhejte tak šířit onoho záhadného producenta mezi komunitu. Tohle “škudlení” si názvů jsem nikdy u djs nepochopil (a že jsem takových případů zažil), tak prosím podporujte své kolegy v kultuře.

ČÍST DALŠÍ  Jak vyhrát (téměř) každý DJ contest?

Máte nějaký svůj vlastní zdroj hudby, který zde není uveden a chcete aby o něm lidé věděli? Napište mi na Instagram nebo okomentujte tento příspěvek na Faceboku.