Blog

Jak vyhrát (téměř) každý DJ contest?

Jste začínající DJ, máte doma odehráno stovky hodin, možná jste si už dokonce zahráli na nějaké menší soukromé akci, ale nabídka zahrát si veřejně stále nepřichází. Jedna z nejčastějších otázek které dostávám na svých DJ kurzech je: “Jak si můžu zahrát v klubu nebo na festivalu?” Jedna z odpovědí je: “DJ contest.”

Nejen, že máte šanci si zahrát na opravdu zajímavé akci, ale dostanete se do osobního kontaktu s lidmi, kteří vám mohou pomoci na cestě djingu.

Dal jsem dohromady několik rad, jak rapidně zvýšit šanci takový DJ contest vyhrát. Má to jen jeden háček. O výherci musí rozhodovat zvolená porota. Někdy o výherci rozhodne veřejné hlasování. Neříkám, že i přesto nemůžete vyhrát, ale dost často pak záleží na tom, jak moc účastník spamuje chat svých známých i neznámých.

Dodržte pravidla 📋✅

Možná tomu nebudete věřit, ale dost často se stává, že někdo si pořádně nepřečte ani základní pravidla soutěže. Úplně zbytečně tak pošle set, který je nakonec vyřazen.

Také si zkontrolujte datum, kdy má výherce vystupovat. Stalo se, že výherce nakonec zjistil, že v ten den musí jít na rodinnou oslavu. Pokud už předem víte, že se nemůžete zúčastnit, tak prosím nekomplikujte práci pořadateli a raději si počkejte na další contest.

Chce to plán ⏰🤔

Známe pravidla a termín do kdy musíme set odeslat. Příprava setu podle pravidel vám dost možná zabere více času než samotné nahrávání. Začněte proto co nejdříve a naplánujte si celou dobu od přípravy, až po finální odeslání.

Rozhodně si nechte 2-3 dny rezervu mezi nahráváním a odesláním. Budete tak mít dostatek času pro případné úpravy tracklistu a znovu nahrání setu. Není nic horšího, než nahrávat set pod stresem jen několik hodin před ukončením soutěže.

ČÍST DALŠÍ  Který DJ kontroler do začatku je nejlepší?

Jdeme na to 💪🎧

Odehrát technicky dobrý set v domácích podmínkách a s možností opakování, není zas takový problém. Největší hodnota soutěžního mixu se skrývá v playlistu. U něj byste měli strávit nejvíce času. Vybrat TOP 10 z Beatportu za poslední týden dokáže každý průměrný DJ. Vy však nechcete mít průměrný set. Ten váš musí být originální a nezaměnitelný s ostatními.

Vydejte se proto do těch největších hlubin Beatportu, klikejte, pátrejte, poslouchejte a určitě narazíte na méně profláklé producenty s kvalitní produkcí. 

Zkuste prohledat i své staré složky s hudbou. Dost možná tam objevíte zapomenutý klenot, který bude perfektně souznít s novým současným zvukem.

Vybírejte skladby, které vás osobně baví. Mnohem lépe se vám pak budou hrát. Když si budete užívat samotné nahrávání, tak to půjde slyšet i v samotném setu.

Nebojte se experimentovat a vytvářejte nové mixy. Zlehka použijte efekty a loopy jako třešničku na dortu k závěrečnému doladění setu.

foto: rekordbox.com

3.. 2.. 1.. Nahrávám 🔴🎚️

Nesnažte se o perfektně přesné mixy. Nejste robot. Drobné chyby většina porotců přehlédne. Alespoň ví, že jste jej nahráli skutečně vy, jen za pomocí sluchu a ne počítač se zapnutým SYNC.

Pokud se vám stane, že uděláte zásadní chybu, tak víte, že máte dost času na to set nahrát znovu. Jeden z důvodů proč si nechávat časovou rezervu před odesláním.

Zpětná vazba 📩🔊

Neposílejte hned první nahranou verzi. Samotný set si nejprve zpětně poslechněte sami. Poté si jej poslechněte ještě jednou na druhý den. S časovým odstupem zni věci často jinak. Pokud si myslíte, že je vše v pořádku a set nepotřebuje úpravy, tak jej pošlete svým kamarádům, ideálně těm, kteří jsou taky DJs nebo alespoň dokážou posoudit set i z jiného pohledu, než jako běžný posluchač.

ČÍST DALŠÍ  11 důvodů, proč si stále nahrávat DJ sety

I v porotě budou pravděpodobně DJs a producenti a ti mají jiné standardy na set, než většina posluchačů.

Určitě posbíráte pár relevantních připomínek. Pokud s nimi budete souhlasit, není nic jednoduššího upravit mixy a nahrát to znovu.

Co když nevyhraju? 😤🖕

I to se bohužel stává. Hodnocení dj setů je strašně subjektivní věc. Asi se netrefíte přesně do vkusu každého. Pokud však zkusíte uplatnit alespoň některé z mých rad, tak se nebojím říci, že budete mezi soutěžícími vyčnívat a u poroty budete mezi favority.

Pokud sami máte nějaký tip, který zde nezazněl nebojte se napsat pod příspěvek na Facebooku.